Shqiptar Forum
Mirëse erdhët në forumin tonë.Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu! Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!
Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!
Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Tani më e thjeshtë se kur.
nuk ka nevijë për konfirmim në E-Mail.
Welcome
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 41 më Wed Jul 22, 2015 9:06 am
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Tema Fundit
» si e mendoni ju veten tuaj dhe pse
Fri Jul 25, 2014 2:50 am nga tereza

» cfare jan meshkujt?
Thu Jul 24, 2014 2:12 pm nga tereza

» Filloni nje dialog me fjalen "MOS"
Thu Jul 24, 2014 10:57 am nga tereza

» Realizimi i endrres sime per te ardhmen......
Thu Jul 24, 2014 10:55 am nga tereza

» Nje sygjerim se si mund te prezantoni veten!!
Thu Jul 24, 2014 10:51 am nga tereza

» divorcin duhet ta shikojme si problem apo zgjidhje???
Thu Jul 24, 2014 10:48 am nga tereza

» Synimet, ambiciet tona ne jete?
Thu Jul 24, 2014 10:45 am nga tereza

» cilen kenge preferoni me shume edhe pse???
Thu Jul 24, 2014 10:42 am nga tereza

» I ndalohet rreptesisht nje femre.....
Thu Jan 09, 2014 9:13 am nga Gangsterja

Social bookmarking

Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Shqiptar on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Shqiptar Forum on your social bookmarking website

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Mundësuar

Wikileaks publikon skandalet

Shko poshtë

default Wikileaks publikon skandalet

Mesazh nga Admin_ana prej Thu Jan 27, 2011 9:50 am

Wikileaks: “Shqipëria mes aferave të dyshimta”
Mes akuzave për korrupsion ndaj qeverive të ndryshme, në fushën e industrisë energjetike, Wikileaks zotëron dhe dokumente për Shqipërinë, konkretisht për qeverinë shqiptare dhe kompanitë e huaja që operojnë në vendin tonë. Këtë e ka konfirmuar vetë drejtori i Wikileaks, Julian Assange në një intervistë ekskluzive për Forbes. Në këtë intervistë, mes të tjerash ai përmend një rast në Shqipëri të një kompanie kanadeze e cila ka puse në vendin tonë. Dokumenti flet pikërisht për dëmet mjedisore, të pronës dhe shëndetit të banorëve në zonën e Visokës, nga kompania kanadeze “Banker Petroleum”, me lejen e autoriteteve shqiptare. Banorët e kësaj zone janë ankuar vazhdimisht për shpërthimet që kryente kompania në fjalë, por nuk ka patur asnjë reagim nga Ministria e Energjetikës. Sipas Julian Assange, një inxhinier i një kompanie anonime kishte dërguar tek “Wikileaks” fakte e detaje për kompaninë e naftës “Banker Petroleum”e cila ka shkaktuar një katastrofë mjedisore në zonën e puseve të naftës në Patos dhe zonat përreth, si pasojë e shpërthimeve për nxjerrjen e naftës. Kompania anonime e cila dha detaje për shpërthimet në pusin e naftës, tregon se më pas vijoi hetimet për këtë situatë, ku kishte ndodhur një katastrofë mjedisore. Analizat treguan se rezultatet e testimit të ujit në terren ishin të ndotura në atë masë që uji nuk duhet të konsumohej pasi nuk ishte i pijshëm. Por më pas kompania sekrete thotë se Bankers kishte injektuar sërish ujë në një tjetër pus në Patos Marinze dhe se fshati Sheqishtë, pretendon se uji po ndotet nga ujërat e puseve, duke shkaktuar përqindje të lartë të kancerit në mesin e popullatës. Pas shpërthimeve ka pasur dëmtime serioze në rreth 300 shtëpi.
Medvedev loboi tek vendet arabe kundër pavarësisë së Kosovës
Dokumentet e Wikileaks zbulojnë se Presidenti Rus Dimitry Medvedev ka luajtur një rol shumë të rëndësishëm në lobin tek vendet arabe për mosnjohjen e pavarësisë së shtetit të Kosovës. Në një dokument që i referohet informacioni të dërguar nga ambasada amerikane në Doha në 21 dhjetor 2009, ndihmësi i ministrit të jashtëm të Katarit Mohamad Al-Rumaihi i tha ambasadorit amerikan Joseph E.LeBaron se pavarësisht simpatisë së tij, atyre u ishte kërkuar nga Medvedev që të prisnin ca kohë për të njohur Kosovën. “Presidenti Rus, megjithatë i kërkoi Katarit të ecë ngadalë në njohjen e Kosovës”, thonë dokumentet. Duke ju referuar lidhjeve të rëndësishme të Katari ka me Rusinë, Al-Rumaihi ka thënë se Katari u detyrua të veprojë në këtë mënyrë. Deri më tani Katari nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, të shpallur në vitin 2008 dhe të njohur tanimë nga 72 prej 192 shteteve të Kombeve të Bashkuara përfshirë shtetet kryesore të BE-së dhe Amerikën.
Nervozohen Shtetet e Bashkuara
“Ndëshkim për kë vjedh të dhënat”, ishte zotimi i shefes se diplomacisë amerikane Hillari Klinton një ditë më parë, e prekur direkt nga publikimet online që ekspozuan një kërkese të cuditshme të saj: spiunimin e krerëve të OKB-së. Por fluksi i informacioneve ka vazhduar, dhe Wikileaks premton të mos ndalet derisa të jenë hedhur të gjitha. Gjate natës së djeshme u publikuan të tjera të dhëna mbi Kinën, Korenë dhe Guantanamon, të cilat nxjerrin në pah fakte shqetësuese. Pekini, sipas tyre, është i vetmi që përfiton nga përshkallëzimi i tensioneve prej programit bërthamor dhe testeve raketore të Koresë së Veriut. Skenarët e përshkruar nga dokumentet e Wikileaks evidentojnë "lojën" e Kinës dhe përpjekjet për të kontrolluar gadishullin korean. Nga njëra anë, ajo e furnizon Penjanin me injeksione ekonomike artificialisht jetike për vendin e varfër. Nga ana tjetër, distancohet prej një regjimi që i ndalon konkurimin ekonomik me Shtetet e Bashkuara, Japoninë dhe Korenë e Jugut. Pekini, vazhdojnë mesazhet, bashkëpunon me amerikanët për të frenuar vrapin bërthamor të aleatit të vet historik, dhe pastaj i shkarkon Uashingtonit përgjegjësinë e zgjidhjes së problemit. Madje publikimet e Wikileaks, zbulojnë edhe disa shqetësime të zyrtarëve kinezë, të bezdisur nga sjellja e Penjanit prej fëmije të llastuar. Zyrtarë të Ministrisë së Jashtme të Kinës citohet t'u kenë thënë në 2009-tën homologëve se Pekini nuk ka ndonjë besim të madh tek neutraliteti i Koresë se Veriut dhe se gadishulli duhet ribashkuar nën kontrollin e Seulit. Administrata amerikane i cilësoi publikimet një sulm ndaj komunitetit botëror, por shtoi se partneritetet për të cilat është luftuar kaq fort, do t’i rezistojnë sfidës. Shtëpia e Bardhë nuk përjashton mundësinë e ndërmarrjes së veprimeve ligjore kundër Wikileaks. “Normal që Presidenti nuk është i kënaqur me faktin që informacione sekrete bëhen publike, kjo vetëkuptohet. Siç e patë gjatë fushatës dhe gjatë periudhës që ai ka kaluar në Shtëpinë e Bardhë, një qeveri e hapur dhe transparente është diçka ku Presidenti beson me forcë. Por vjedhja dhe publikimi i informacioneve të klasifikuara përbën një krim. Një hetim është çelur mbi këtë ngjarje, po shohim një sërë gjërash dhe nuk do të përjashtoja edhe ndonjë veprim ligjor”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhe, Robert Gibbs.
Tani radhën e kanë sekretet e bankave të mëdha në SHBA
Julian Assange shkruan se tashmë nën shënjestrën e Wikileaks është i ashtuquajturi “biznesi i madh”, bankat. “Në fillim të vitit tjetër, një ndër bankat më të mëdha të Shteteve të Bashkuara do të ndodhet e gozhduar përballë të vërtetës. Qindra mijëra dokumente do të publikohen nga Wikileaks, duke anashkaluar kërkesat e manaxherëve dhe të personave të tjerë të interesuar”, citohet Assange sipas Forbes. Në shkrimin e Forbes nuk përcaktohet saktësisht se çfarë ka kompromentues materiali i vënë në duart e Wikileaks nga banka dhe as emri i institucionit financiar. Assange mjaftohet me përgjigjen se në dritë do të dalin skandalet e më shumë se një banke.


Parisi: « Nuk konfirmojmë asnjë deklaratë që i atribuohet Francës »
Franca deklaron se nuk konfirmon asnjë deklaratë që pretendohet të jetë thënë nga zyrtarët francezë në takimet me zyrtarët amerikane siç raportohet nga informacionet e Wikileaks. Zëdhënësi i Ministrisë franceze të Punëve të Jashtme dhe Evropiane tha sa më poshtë:
Pyetje: - Do të doja të dija nëse ka një reagim nga ju në lidhje me dokumentet e publikuara nga Wikileaks. Z Levitte është cituar se e ka konsideruar Presidentin e Venezuelës Chavez si të "çmendur" dhe regjimin e Iranit si një "shtet fashist". A është e mundur që botimi i këtyre deklaratave të dëmtojë interesat e Francës? A ka bërë përpjekje Franca për të kontaktuar autoritetet e vendeve të prekura nga deklaratat e zyrtarëve francezë të shpallura nga Wikileaks?
Përgjigje: - Ne na vjen thellësisht shumë keq nga shpërndarja e qëllimshme dhe e papërgjegjshme në ëebsitin Wikileaks të korrespondencave diplomatike amerikane. Ne nuk konfirmojë asnjë nga deklaratat që i atribuohen diplomatëve francezë në këto dokumente.
Shpërndarja e dokumenteve të klasifikuara të Departamentit të Shtetit përbën një cenim të sovranitetit të Shteteve dhe të sekretit të korrespondencës së tyre, të cilat parashikohen në Konventën e Vjenës mbi Marrëdhëniet Diplomatike. Një shkelje e tillë e konfidencialitetit të dokumenteve të brendshme të administratës amerikane është shqetësuese në shumë aspekte. Ajo mund të ndikojë ngativisht në zgjidhjen e çështjeve thelbësore për sigurinë dhe stabilitetin në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe të rrezikojnë sigurinë e njerëzve. Partnerët tanë amerikanë na kishin informuar më parë në lidhje me publikimin e këtyre dokumenteve. Zonja Hillari Klinton ka biseduar në telefon me zonjën Alliot-Marie më 26 nëntor mbi këtë temë. Ne i kemi shprehur partnerëve tanë amerikanë gadishmërinë tonë për të punuar së bashku mbi pasojat e një situate të tillë.
Pyetje : – A ka diplomacia franceze mjete për t’u mbrojtur kundër një ndërhyrjeje të tillë si ajo që ka pësuar diplomacia amerikane? A inkurajohen diplomatët francezë për të spiunuar kolegët e tyre në Nju Jork apo gjetiu? Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Evropiane, a bazohen dokumentet e Wikileaks në telegrame të vërteta, dhe a ka a priori dyshime në lidhje me formulimin e tyre?
Përgjigje: - Ne përdorim mjetet që ne i konsideron si të përshtatshme për të siguruar ruajtjen e fshehtësisë së korrespondencave tona diplomatike. Veprimtaria e diplomatëve francezë ushtrohet plotësisht brenda rregullave të Konventës së Vjenës mbi Marrëdhëniet Diplomatike.
Lidhur me pikën tuaj të tretë, unë ju përgjigjem në bazë të deklaratave zyrtare amerikane.
avatar
Admin_ana
Admin
Admin

Numri i postimeve : 43
Pikët : 26420
Join date : 24/01/2011
Age : 24
Location : saranda

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi