Shqiptar Forum
Mirëse erdhët në forumin tonë.Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu! Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!
Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!
Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Tani më e thjeshtë se kur.
nuk ka nevijë për konfirmim në E-Mail.
Welcome
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 41 më Wed Jul 22, 2015 9:06 am
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Tema Fundit
» si e mendoni ju veten tuaj dhe pse
Fri Jul 25, 2014 2:50 am nga tereza

» cfare jan meshkujt?
Thu Jul 24, 2014 2:12 pm nga tereza

» Filloni nje dialog me fjalen "MOS"
Thu Jul 24, 2014 10:57 am nga tereza

» Realizimi i endrres sime per te ardhmen......
Thu Jul 24, 2014 10:55 am nga tereza

» Nje sygjerim se si mund te prezantoni veten!!
Thu Jul 24, 2014 10:51 am nga tereza

» divorcin duhet ta shikojme si problem apo zgjidhje???
Thu Jul 24, 2014 10:48 am nga tereza

» Synimet, ambiciet tona ne jete?
Thu Jul 24, 2014 10:45 am nga tereza

» cilen kenge preferoni me shume edhe pse???
Thu Jul 24, 2014 10:42 am nga tereza

» I ndalohet rreptesisht nje femre.....
Thu Jan 09, 2014 9:13 am nga Gangsterja

Social bookmarking

Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Shqiptar on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Shqiptar Forum on your social bookmarking website

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Mundësuar

Faik Konica

Shko poshtë

default Faik Konica

Mesazh nga Admin_ergis prej Thu Feb 17, 2011 12:23 pm

Faik Konica është një
nga personalitetet më në zë të
kulturës dhe letërsisë shqiptare. Prozator
dhe poet, publiçist dhe estetist, kritik letrar
dhe përkthyes, ai me veprën e tij të
shumanshme pasuroi dhe ngriti në lartësi
të reja fjalën shqipe dhe mendimin letrar
shqiptar. Njeri me dituri të madhe, dhe dhunti
artistike, mjeshtër i hollë i gjuhës
shqipe, F.Konica ka hyrë në historinë
e kulturës sonë kombëtare jo vetëm
si erudit e stilist i përkryer, por edhe si shkrimtar
me vlera të shquara ideoartistike. I lindur në
Konicë, më 15 mars 1875 në një
familje të vjetër feudale mësimet e
para ai i mori në vendlindje, në gjuhën
turke, arabe dhe greke. Më vonë hyri në
liceun perandorak francez të Stambollit për
të kryer pastaj shkollën e mesme në
Francë. Ndoqi studimet për filozofi në
Dizhon dhe Paris. Fitoi disa konkurse, duke u nderuar
me çmime për aftësitë e tij
intelektuale jo të zakonta. Më 1912 u diplomua
për letërsi në universitetin e Harvardit
të SH.B.A. Faik Konica qysh i ri e lidhi jetën
me veprën e tij dhe me lëvizjen kombëtare
shqiptare. Pasi boton broshurën "Shqipëria
dhe turqit" (1895) në Paris ai vendoset
në Bruksel (Belgjikë), ku nxjerr revistën
"Albania", kjo revistë politiko-kulturore
dhe letrare u bë organi më i rëndësishëm
e më me autoritet i Rilindjes sonë. E botuar
në gjuhën shqipe, frënge dhe pjesërisht
turke, si një enciklopedi e vërtetë,
ajo propogandoi për vite me radhë (1897-1909)
programin e lëvizjes kombëtare shqiptare,
historinë dhe kulturën e popullit tonë.
Më 1909 F.Konica, si u mbyll revista "Albania"
në Londër, i ftuar nga atdhetarët shkon
në SH.B.A. ku drejton gazetën "Dielli"
edhe më pas gazetën "Trumpeta e Krujës".
Me themelimin e Federatës "Vatra",
më 1912 ai zgjidhet sekretar i përgjithshëm
i saj. Faik Konica dhe Fan Noli, duke qenë udhëheqësit
kryesorë të lëvizjes kombëtare
shqiptare në SH.B.A., do të shkojnë
në Londër për mbrojtjen e çështjes
kombëtare në Konferencën e Ambasadorëve.
Në kongresin shqiptar të Triestes (1913),
që u mblodh për të kundërshtuar
copëtimin e Shqipërisë nga armiqtë
e saj, Konica u zgjodh kryetar. Gjatë Luftës
së Parë Botërore dhe më pas, ai
zhvilloi veprimtari të dendur diplomatike në
dobi të atdheut, në Austri, Zvicër,
Itali e gjetkë. Në 1921 u kthye në
SH.B.A., ku u zgjodh kryetar i Federatës "Vatra",
po ndërkaq në vitet 20 u lidh dhe ndikoi
në lëvizjen demokratike që zhvillohej
në Shqipëri. Këtë do ta bënte
nëpërmjet gazetës "Dielli"
dhe "Shqiptari i Amerikës". Me dështimin
e Revolucionit Demokratik, me ardhjen e A.Zogut në
fuqi, Konica u emërua ministër fuqiplotë
i Shqipërisë në SH.B.A. Vdiq në
Uashington në 14 dhjetor 1942.
Admin_ergis
Admin_ergis
Admin
Admin

Numri i postimeve : 127
Pikët : 10007299
Join date : 08/01/2011
Age : 21
Location : sarande,albania

http://forum.ergis.co.cc

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi