Shqiptar Forum
Mirëse erdhët në forumin tonë.Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu! Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!
Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!
Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Tani më e thjeshtë se kur.
nuk ka nevijë për konfirmim në E-Mail.
Welcome
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 41 më Wed Jul 22, 2015 9:06 am
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Tema Fundit
» si e mendoni ju veten tuaj dhe pse
Fri Jul 25, 2014 2:50 am nga tereza

» cfare jan meshkujt?
Thu Jul 24, 2014 2:12 pm nga tereza

» Filloni nje dialog me fjalen "MOS"
Thu Jul 24, 2014 10:57 am nga tereza

» Realizimi i endrres sime per te ardhmen......
Thu Jul 24, 2014 10:55 am nga tereza

» Nje sygjerim se si mund te prezantoni veten!!
Thu Jul 24, 2014 10:51 am nga tereza

» divorcin duhet ta shikojme si problem apo zgjidhje???
Thu Jul 24, 2014 10:48 am nga tereza

» Synimet, ambiciet tona ne jete?
Thu Jul 24, 2014 10:45 am nga tereza

» cilen kenge preferoni me shume edhe pse???
Thu Jul 24, 2014 10:42 am nga tereza

» I ndalohet rreptesisht nje femre.....
Thu Jan 09, 2014 9:13 am nga Gangsterja

Social bookmarking

Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Shqiptar on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Shqiptar Forum on your social bookmarking website

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Mundësuar

Lasgush Poradeci

Shko poshtë

default Lasgush Poradeci

Mesazh nga Admin_ergis prej Thu Feb 17, 2011 12:28 pm

Lasgush Poradeci lindi më 27
dhjetor 1899 në Pogradec, në një familje
me tradita atdhetare. Në moshën 10-vjeçare
e dërguan për të vazhduar studimet
në Manastir dhe më vonë në Athinë,
ku mbaroi liceun. Më 1921 ai shkoi në Rumani,
për të ndjekur studimet e larta. Duke qenë
pa bursë dhe pa asnjë ndihmë, ai u
detyrua të punonte dhe njëkohësisht
të studionte. Në Bukuresht ai u lidh me
lëvizjen atdhetare të kolonisë shqiptare,
u miqësua me Asdrenin e atdhetarë të
tjerë shqiptarë dhe u zgjodh edhe sekretar
i përgjithshëm i Kolonisë. Në
verën e vitit 1924 Qeveria e Fan Nolit i dha
bursë dhe kështu arriti t'i përfundojë
studimet e larta në Grac (Austri) në Fakultetin
e Filologjisë Romano-Gjermane.Në dallim
nga poetët e Rilindjes, që megjithë
origjinalitetin e tyre kishin tipare të përbashkëta,
poetët e shquar të periudhës së
Pavarësisë Noli, Fishta, Poradeci, Migjeni,
janë krejtësisht të ndryshëm nga
njëri-tjetri si nga formimi, nga prirja e tyre,
ashtu edhe nga interesat e synimet.
Lasgush Poradeci e jetoi Rilindjen ne periudhën
e shpërthimit të kryengritjeve të mëdha
për liri. Në veprën e këtij romantiku
të fundit të letërsisë sonë
jetoi shqetësimi atdhetar i mbrojtjes së
kombit dhe të traditës së Rilindjes,
ashtu sikurse edhe dëshira për triumfin
e pikëpamjeve demokratike, shqetësimi për
një emancipim të përgjithshëm
kulturor e shpirtëror të shoqërisë
shqiptare.
Ai është nga lirikët tanë më
të mëdhenj, i cili u shqua për sensibilitetin
dhe ëmbëlsinë poetike me të cilën
i këndoi Shqipërisë dhe dashurisë.
Në vitin 1933, u botua vëllimi i tij i parë
"Vallja e yjeve", dhe më 1937, u botua
vëllimi i dytë "Ylli i zemrës".
Pas Luftës së Dytë Botërore Lasgush
Poradeci e vazhdoi veprimtarinë krijuese, por
u mor edhe me përkthime. Ai shkroi, veç
të tjerash, poemat "Eskursioni teologjik
i Sokratit", "Mbi ta", "Kamadeva",
baladat për Muharrem e Reshit Çollakun.
Gjithashtu, përktheu disa nga kryeveprat e letërsisë
botërore si "Eugjen Onjegin" të
Pushkinit, lirikat e Lermontovit, të Bllokut,
Poemat e Hajnes, të Majakovskit e Miçkieviçit,
lirikat e Gëtes dhe Hajnes, poezi të Lanaut,
Brehtit; Hygoit, Mysesë, Bajronit; Shellit, Bërnsit,
të Emineskut etj.
Më 12 nëntor të vitit 1987, Lasgush
Poradeci, vdiq, duke lënë pas një krijimtari
të bukur, e cila kishte fituar zemran e lexuesit
dhe kishte tërhequr vëmendjen e disa studiuesve
të shquar të kulturë sonë si Eqerem
Çabej, Skënder Luarasi, Mitrush Kuteli,
Sabri Hamiti, Ismail Kadare, Rexhep Ismajli etj. Si
një personalitet i shquar dhe poet i vërtetë
ai nuk ua nënshtroi kurrë artin e tij kërkesave
dhe synimeve të diktaturës. Për këtë
arsye ai u la në një gjendje ekonomike të
rëndë dhe pothuaj në harresë nga
shtypi zyrtar. Vetëm në vitin 1989 mundi
të botohet vepra e tij e plotë.
Admin_ergis
Admin_ergis
Admin
Admin

Numri i postimeve : 127
Pikët : 10007299
Join date : 08/01/2011
Age : 21
Location : sarande,albania

http://forum.ergis.co.cc

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi