Shqiptar Forum
Mirëse erdhët në forumin tonë.Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu! Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!
Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!
Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Tani më e thjeshtë se kur.
nuk ka nevijë për konfirmim në E-Mail.
Welcome
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 41 më Wed Jul 22, 2015 9:06 am
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Tema Fundit
» si e mendoni ju veten tuaj dhe pse
Fri Jul 25, 2014 2:50 am nga tereza

» cfare jan meshkujt?
Thu Jul 24, 2014 2:12 pm nga tereza

» Filloni nje dialog me fjalen "MOS"
Thu Jul 24, 2014 10:57 am nga tereza

» Realizimi i endrres sime per te ardhmen......
Thu Jul 24, 2014 10:55 am nga tereza

» Nje sygjerim se si mund te prezantoni veten!!
Thu Jul 24, 2014 10:51 am nga tereza

» divorcin duhet ta shikojme si problem apo zgjidhje???
Thu Jul 24, 2014 10:48 am nga tereza

» Synimet, ambiciet tona ne jete?
Thu Jul 24, 2014 10:45 am nga tereza

» cilen kenge preferoni me shume edhe pse???
Thu Jul 24, 2014 10:42 am nga tereza

» I ndalohet rreptesisht nje femre.....
Thu Jan 09, 2014 9:13 am nga Gangsterja

Social bookmarking

Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Shqiptar on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Shqiptar Forum on your social bookmarking website

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Mundësuar

Nonda Bulka

Shko poshtë

default Nonda Bulka

Mesazh nga Admin_ergis prej Thu Feb 17, 2011 12:32 pm

Nonda Bulka u njoh në letërsinë
e viteve `30 me psudonimin Chri-Chri. Shkrimet e tij,
fejtone e skica, ai arriti t'i përmblidhte më
1934, në vëllimin "Kur qan e qesh bilbili".
Gjithashtu, ai botoi edhe më pas proza poetike,
skica humoristike e disa përkthime nga letërsia
franceze.
N. Bulka është një ndër shkrimtarët
ë parë të viteve `30 që me krijimet
e tij solli kritikën e protestën e hapur
kundër regjimit të Zogut, demaskimin e shoqërisë
së prapambetur feudale, një qëndrim
të prerë antiklerikal si dhe denoncimin
e politikës imperialiste të kohës,
motive këto që më pas u trajtuan pothuaj
nga të gjithë autorët e rinj të
viteve `30 e sidomos nga Migjeni.Nëpërmjet
fejtonit e skicës Nonda Bulka arriti të
bëjë përgjithsime me vlerë. Duke
qënë nën ndikimin e drejtpërdrejtë
të lëvizjes demokratike të kohës
dhe i ushqyer nga idetë revolucionare, ai e mohoi
të vjetrën, reaksionaren në fushën
politike e shoqërore, në planin kombëtar
e ndërkombëtar me anë të një
satire therëse.
Proza e tij ka trashëguar tiparet më të
mira të satirës sonë, sidomos asaj
pamfletike, duke e zhvilluar atë më tej.
Me anë të humorit ky shkrimtar arrin të
trajtojë shqetësimet e veta, që janë
edhe ato të kohës, dhe krijon tek lexuesi
emocione e nënqeshje të hidhura për
probleme që lidhen me jetën e vështirë
të vegjëlisë, me rrugën e zhvillimit
të kulturës kombëtare, me luftën
imperialiste, me klerin e fenë, me normat morale
patriarkale e të vjetëruara etj.N. Bulka
është tipi i gazetarit që nuhat menjëherë
problemet më nevralgjike të jetës së
përditshme shoqërore dhe shpërthen
me ironi e sarkazëm, por si një temperament
i rrëmbyer, me gjaknxehtësi. Ky shpërthim
jo gjithmonë mund të barazohet me revoltën
ose protestën e fuqishme. Skicat, fejtonet dhe
shkrimet më të mira të tij janë
: "Vija e vdekjes". "Intervistë
me Shën Pjetrin, "„Kujtime tragjikomike",
"Kur piqet Muhameti me Krishtin" , "Përralla
abisine" , "Gjysëm ose italian"
, "Mësim gjeografie" etj.
Bulka ashtu si Migjeni më vonë, do të
pasqyrojë në krijimtarinë e tij mjerimin,
zymtinë, e jetës së vegjëlisëshqiptare
me krijime tronditëse si "Mëm` e bir"
, "Lipësi" , "Njeriu misterioz"
etj, duke demaskuar padrejtësinë shoqërore
pa kërkuar mëshirë. Për energjinë
dhe shpejtësinë, me të cilën ai
iu përgjigj kërkesave të ditës,
për shumllojshmërinë, e problemeve
që trajtoi, për qartësinë e mendimit
ai dallohet nga shumë bashkohës të
tij. Por disa herë ai s'arriti të shmangte
përsëritjet e disa motiveve e temave dhe
nuk i shpëtoi një fryme të plotë
mohuese e ndonjë toni pesimist. Në tërësinë
e veprës së tij publicistike ndihet e tërë
koha, gjithë realiteti, por sidoqoftë ajo
mbetet brenda kufijve të fejtonit e skicës,
ashtu si ajo e Q. Stafës dhe V.Stafës. Në
to më tepër revoltë se konflikt artistik,
por lëvrimi i tyre pati rëndësi për
zhvillimin e mëtejshëm të prozës
artistike. Kjo krijimtari, duke formuar tiparet, qoftë
edhe fillestare të një letërsie militante,
solli në tregim temën e ditës, ndihmesën
për thellimin e realizmit kritik dhe për
afrimin gjithnjë e më shumë të
letërsisë me jetën, të gjuhës
së saj me gjuhën e gjallë e të
përditshme.
Admin_ergis
Admin_ergis
Admin
Admin

Numri i postimeve : 127
Pikët : 10007299
Join date : 08/01/2011
Age : 21
Location : sarande,albania

http://forum.ergis.co.cc

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi