Shqiptar Forum
Mirëse erdhët në forumin tonë.Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu! Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!
Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!
Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Regjistrohu!Tani më e thjeshtë se kur.
nuk ka nevijë për konfirmim në E-Mail.
Welcome
identifikimi

Harrova fjalkalimin

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

[ Shiko krejt Listen ]


Rekord i përdoruesve në linjë ishte 41 më Wed Jul 22, 2015 9:06 am
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Tema Fundit
» si e mendoni ju veten tuaj dhe pse
Fri Jul 25, 2014 2:50 am nga tereza

» cfare jan meshkujt?
Thu Jul 24, 2014 2:12 pm nga tereza

» Filloni nje dialog me fjalen "MOS"
Thu Jul 24, 2014 10:57 am nga tereza

» Realizimi i endrres sime per te ardhmen......
Thu Jul 24, 2014 10:55 am nga tereza

» Nje sygjerim se si mund te prezantoni veten!!
Thu Jul 24, 2014 10:51 am nga tereza

» divorcin duhet ta shikojme si problem apo zgjidhje???
Thu Jul 24, 2014 10:48 am nga tereza

» Synimet, ambiciet tona ne jete?
Thu Jul 24, 2014 10:45 am nga tereza

» cilen kenge preferoni me shume edhe pse???
Thu Jul 24, 2014 10:42 am nga tereza

» I ndalohet rreptesisht nje femre.....
Thu Jan 09, 2014 9:13 am nga Gangsterja

Social bookmarking

Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Shqiptar on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Shqiptar Forum on your social bookmarking website

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Mundësuar

Serbët e kapin me Berishën: Kryeministër trafikant armësh

Shko poshtë

default Serbët e kapin me Berishën: Kryeministër trafikant armësh

Mesazh nga Admin_ana prej Mon Jan 24, 2011 1:38 pm

Shtypi i Serbisë “shënjestron” edhe kreun e qeverisë të Shqipërisë, pas atij të Kosovës.
“Kryeministri shqiptar Sali Berisha ka qenë një nga shefat e trafikimit të armëve gjatë luftës së Kosovës”. Kjo është pak a shumë përmbajtja e artikullit të publikuar sot në gazetën të Beogradit, “Politika”, duke dhënë përshtypjen që shtypi serb tani ka vendosur të “shënjestrojë” edhe kreun e qeverisë të Shqipërisë, pas atij të Kosovës. E përditshmja shkruan se 4 shqiptarë etnikë nga Kosova kanë përmendur Berishën në këtë kontekst, sipas asaj që shkruhet në dëshmitë e tyre gjatë hetimeve të Krimeve të Luftës në Serbi, përsa i takon çështjes së trafikut të organeve. Por pikërisht për trafikun e armve, hetuesit sipas “Politika” kanë mbledhur të dhëna në llogari bankare që përdoreshin për të financuar UÇK-në dhe besohet se disa prej tyre përdoreshin gjithashtu për transaksionet e parave në lidhje me shitjet e organeve. Bëhet fjajlë për të dhëna në lidhje me një llogari bankare gjermane në emër të Sali Berishës dhe një burri të quajtur Andreas Schultz. Kjo llogari përdorej për të “mbledhur fonde për Kosovën dhe transaksione të tjera”, sipas asaj që kanë treguar hetuesit për të përditshmen serbe. Ndwr tw tjera, në dosjen e njohur si 33-08, citohet se qendra e trafikut të armëve gjendej në shtëpinë e Berishës në fshatin Prifc afër Tropojës, në veri të Shqipërisë. Gjithmonë sipas asaj që thuhet në “Politika”, në atë kohë, Berisha ishte një politikan opozitar dhe me të kaluar si president, periudhë gjatë të cilës pati një kryengritje kundër shtetit me vjedhjen e armëve dhe municioneve nga depot. Shumë nga armët përfunduan në duart e të ashtuquajturve ushtarë të UÇK, shkruan “Politika”, që thotë se katër dëshmitarët janë arrestuar nga forcat e sigurisë së Serbisë gjatë luftës në zonë. Shkrimi zbulon gjithashtu se një prej tyre është shqiptar etnik nga zona e Dakovicas dhe ish-pjestar i grupit të udhëhequr nga Ramush Haradinaj, teksa ka thënë se me urdhër të Haradinajt ai udhëtoi ilegalisht në Shqipëri gjatë marsit 1998 për të blerë armë. Një tjetër dëshmitar që vjen nga Decani, ka deklaruar se një grup prej 10 vetësh u organizua për të blerë armë në Shqipëri, pasi u stërvitën nën supervizionin e Haradinajt. Dëshmitari i tretë është një kosovar nga Prizëreni, i cili ka kaluar disa vite duke punuar në Gjermani, ndërsa u kthye në vend në vitin 1998 për t’u bashkuar me UÇK. Ai thotë se në shkurt të atij viti, koleksionoi 5800 marka gjermane blerje armësh. Dokumenti i fundit që përmend Berishën është dëshmia e një tjetër kosovari nga fshati i Glodane afër Decanit, i cili u ka treguar hetuesve se ai ka qenë në një takim ku Haradinaj u tha vendësve se duhet të organizoheshin për të udhëtuar në Shqipëri, për të sjellë armë dhe se sulme të organizuara kundrejt policisë duhet të nisnin. Lufta në Kosovë filloi vitin e mëpasshëm, në vjeshtë të 1999-s dhe një raport tjetër i zbuluar së fundi nga DIck Marty tregon se UÇK burgosën serbë dhe civilë të tjerë gjatë atij viti dhe 2000-shit, dhe i dërguan më pas organet e tyre në Veri të Shqipërisë, për t’i shitur në tregun e zi..
Admin_ana
Admin_ana
Admin
Admin

Numri i postimeve : 43
Pikët : 26496
Join date : 24/01/2011
Age : 25
Location : saranda

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Serbët e kapin me Berishën: Kryeministër trafikant armësh

Mesazh nga tini prej Sun Feb 13, 2011 12:20 pm

po keshtu kan then po nuk eshte vertetuar me sa me duket mua
avatar
tini

Numri i postimeve : 13
Pikët : 5886
Join date : 13/02/2011
Age : 33
Location : istog

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Serbët e kapin me Berishën: Kryeministër trafikant armësh

Mesazh nga Admin_ergis prej Mon Feb 14, 2011 6:12 am

Serbët nuk ia dolën dot me Kosovën, tani filluan me Shqipërinë
Admin_ergis
Admin_ergis
Admin
Admin

Numri i postimeve : 127
Pikët : 10007299
Join date : 08/01/2011
Age : 21
Location : sarande,albania

http://forum.ergis.co.cc

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Serbët e kapin me Berishën: Kryeministër trafikant armësh

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi